Zdejmowanie hybrydy frezarką – jakie frezy do skórek, a jakie do płytki? Podpowiadamy!

Hybrydowy manicure nie bez przyczyny cieszy się coraz większą popularnością – znakomicie się prezentuje, jest trwały i łatwy do wykonania nawet w domowym zaciszu. Niestety, jak każda stylizacja paznokci, z czasem wymaga usunięcia. W tym zabiegu znakomicie sprawdzi się frezarka. Warto jednak zaznaczyć, że musi być ona wyposażona w odpowiednie frezy. Jakie frezy do skórek, a jakie do płytki wybrać, by sprawnie zdjąć hybrydę? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci dobrać sprzęt do bieżącej pielęgnacji paznokci. 

 

Zdejmowanie hybrydy – dlaczego warto postawić na frezarkę?

Choć wykonywanie manicure’u hybrydowego jest proste i przyjemne, to raczej nie można powiedzieć tego o jego zdejmowaniu. Co prawda nie jest ono zabiegiem skomplikowanym i zwykle wymaga moczenia paznokci w acetonie, ale wiele pań nie przepada za takim rozwiązaniem. Jego ciekawą alternatywą może okazać się właśnie frezarka, wyposażona we frezy do skórek i odpowiednie frezy do hybrydy. To proste urządzenie nie tylko pozwoli Ci szybko i skutecznie pozbyć się starego manicure’u, ale też doskonale przygotuje paznokcie na nową stylizację. Przyjrzyjmy się temu, jak zdjąć hybrydę frezarką i w jakie frezy warto się zaopatrzyć. 

 

Usuwanie lakieru hybrydowego frezarką – jakie frezy do skórek, a jakie do płytki? 

Podstawą pracy z frezarką jest wybór odpowiednich frezów, czyli nakładek, które ścierają niechcianą stylizację i pozwalają wygładzić skórki. Warto jednak zaznaczyć, że ich wybór jest naprawdę duży, a poszczególne frezy różnią się przeznaczeniem, rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane. Jakie frezy do skórek i płytki najlepiej sprawdzą się w zdejmowaniu hybrydy? Oto krótka charakterystyka tych, które znakomicie poradzą sobie z usunięciem starej stylizacji i przygotowaniem paznokci na nową. 

 

1. Frezy karbidowe – uniwersalne frezy do skórek i płytki 

Rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno jako frez do skórek, jak i frez do płytki, jest frez karbidowy. To bardzo twarda nakładka, która wykonana jest z węglika spiekanego. Nie nagrzewa ona płytki i nadaje się do pracy na sucho i mokro. Używa się jej między innymi do usuwania skórek przy wale paznokciowym, matowienia płytki czy ścierania hybrydy. W zależności od kształtu może nadawać się także do obrabiania żelu i akrylu oraz ścierania grubych paznokci u nóg. 

 

2. Frezy ceramiczne – idealne do usuwania żelu, akrylu i hybrydy

Ciekawą propozycją, która idealnie nadaje się do usuwania hybrydy, żelu lub akrylu, jest także frez ceramiczny. Podobnie jak wspomniany już frez karbidowy, nie nagrzewa płytki i pozwala w sposób bezpieczny usunąć z niej cały materiał. Nakładka ta pomoże również nadawać kształt paznokciom przedłużonym. Co więcej, sprawdzi się także jako frez do skórek. 

 

3. Frezy diamentowe – do usuwania masy, redukcji zrogowaceń i szlifowania skórek

Kolejnym dość uniwersalnym rozwiązaniem, które możesz wykorzystać jako frez do skórek i usuwania hybrydy, jest frez diamentowy. W zależności od kształtu świetnie poradzi sobie on ze zdjęciem lakieru hybrydowego, żelu i akrylu. Znakomicie wyszlifuje też skórki dookoła paznokcia. Ten typ frezu jest jednak dosyć specyficzny, a wykonany nim manicure należy wykończyć polerką. 

 

4. Frezy kamienne – świetne do skórek i naturalnej płytki 

Dobrym frezem do skórek powinien okazać się także frez kamienny. Ta wykonana z tlenku glinu nakładka sprawdzi się również w piłowaniu naturalnej płytki paznokci dłoni oraz stóp. Bywa stosowana także w obróbce żelu i akrylu. 

 

Frezy do hybrydy a frezy do skórek – kształty i kolory

Wybierając frezy do poszczególnych zabiegów, warto zwrócić uwagę również na ich kształt i oznaczenia kolorystyczne. To bardzo istotne, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie gradacji lub kształtu może nie tylko zepsuć stylizację, ale też stać się przyczyną bolesnych skaleczeń. Oto krótka ściąga, z której dowiesz się, jakie frezy dobrać do skórek, a jakie do usuwania hybrydy. 

 

Jak dobrać kształt frezu? 

Do zdejmowania lakieru hybrydowego za pomocą frezarki znakomicie sprawdzą się frezy o kształcie walca, stożka lub ściętego stożka. Nakładki te stosowane są również do usuwania innych mas, np. akrylu lub żelu. Frez o kształcie ściętego stożka sprawdzi się także w roli frezu do skórek. Bardzo popularnym typem nakładki do obrabiania skórek jest też frez w kształcie małej kuleczki. 

 

Kolory frezów – co oznaczają i jak dobrać odpowiedni? 

Na niemal każdym frezie znajdziesz również oznaczenie kolorystyczne. Informuje ono o gradacji, czyli ziarnistości, a mówiąc jeszcze prościej, o ostrości danej nakładki. Jakie oznaczenia wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na dopasowaniu odpowiednich frezów do skórek lub usuwania masy? 

Frezy do skórek najczęściej oznaczane są kolorem żółtym i czerwonym. Ten pierwszy wyróżnia się bardzo drobną gradacją i sprawdzi się w przypadku skórek bardzo delikatnych. Nieco mniej drobny frez czerwony zwykle wykorzystywany jest do polerowania i opracowywania skórek – kolor ten dominuje we frezach do wałów okołopaznokciowych. Rzadziej, przy mocno zrogowaciałych skórkach pomocne mogą okazać się także nakładki oznaczone kolorem niebieskim.

Jakie frezy wybrać do usuwania lakieru hybrydowego? Do zdejmowania masy najczęściej wykorzystuje się nakładki oznaczone kolorem zielonym. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli nie masz doświadczenia we frezowaniu, możesz wybrać na początek frezy nieco delikatniejsze. Co prawda praca z takimi nakładkami może okazać się trochę dłuższa, ale delikatnymi frezami trudniej jest zrobić sobie krzywdę. 

 

Jak zdjąć hybrydę frezarką – instrukcja krok po kroku 

Po dopasowaniu odpowiednich nakładek do usunięcia masy i delikatnych frezów do skórek nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy. Jak usunąć hybrydę frezarką, by zrobić to sprawnie, a zarazem bezpiecznie? Oto krótka instrukcja krok po kroku. 

  1. Zamontuj wybrany frez w głowicy i uruchom frezarkę. Zanim zaczniesz pracę, ustaw obroty urządzenia. Podczas stosowania frezów do usuwania hybrydy zaleca się około 20-25 tysięcy obrotów na minutę. W przypadku frezów do skórek zalecaną prędkością jest około 10 tysięcy obrotów na minutę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z frezarką, możesz zdecydować się na nieco niższe wartości – łatwiej będzie Ci na bieżąco kontrolować pracę. 

Co istotne, podczas pracy frezarką znaczenie ma także kierunek obrotów. Powinien być on odwrotny do ruchu Twojej dłoni – pozwoli Ci to uniknąć „ślizgania się” frezu po płytce. 

  1. Po dostosowaniu wszystkich ustawień możesz przystąpić do działania. Ścieraj hybrydę krótkimi, szybkimi ruchami. Pamiętaj, że zarówno podczas usuwania masy, jak i korzystania z frezów do skórek, nie należy dociskać frezów zbyt mocno. Ważne też, by nie trzymać ich zbyt długo w jednym miejscu. Warto też zaznaczyć, że jeśli dopiero zaczynasz używać frezarki do zdejmowania hybrydy, nie musisz od razu usuwać całego materiału – jego resztki łatwiej będzie Ci zetrzeć pilniczkiem lub polerką. 
  2. Jeśli masz zestaw złożony z kilku frezów, to podczas usuwania hybrydy i opracowywania skórek możesz je wymieniać – zaleca się, by zaczynać od frezów gruboziarnistych i przechodzić do nakładek drobnoziarnistych. Po zdjęciu starego manicure’u i przygotowaniu płytki na nową stylizację, pamiętaj, by zdezynfekować frezy. 

 

Praca z frezarką – o czym warto pamiętać?

Praca z frezarką nie jest trudna, ale warto pamiętać o tym, że wymaga nieco wprawy. Nieumiejętna obsługa urządzenia może negatywnie odbić się na wyglądzie paznokci, a niekiedy nawet je uszkodzić. Poniżej zabraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, o których warto pamiętać podczas usuwania hybrydy oraz korzystania z frezów do skórek.

– Dopasuj odpowiednią prędkość urządzenia. Jeśli dopiero zaczynasz używać frezarki, unikaj jej wysokich obrotów.

– Dobierz odpowiednie frezy i właściwy kierunek ich obrotu. To bardzo ważne, by nie uszkodzić płytki i delikatnych okolic paznokcia. 

– Nie trzymaj frezu zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ może wywołać to powstanie nierówności lub nawet uszkodzić płytkę. Jeżeli hybryda nie chce odejść, spróbuj usunąć ją ponownie dopiero po upływie kilku-kilkunastu sekund.

– Frezuj delikatnie i nie dociskaj głowicy za mocno. Zbyt silny nacisk to prosta droga do uszkodzenia paznokcia lub jego delikatnych okolic.

– Usuwanie hybrydy frezarką zacznij od końca paznokcia i kieruj się w stronę skórek.

– Nie staraj się na siłę usunąć całego materiału. Jeżeli nie możesz dotrzeć frezem w niektóre miejsca, to do usunięcia resztek hybrydy wykorzystaj pilniczek lub polerkę. 

– Pamiętaj, że zwykle nie ma konieczności usuwania całego materiału. Jeśli przygotowujesz paznokcie do kolejnej stylizacji, to zazwyczaj wystarczy, że usuniesz top, kolor i tylko część bazy. Jeśli pod bazą nie ma pęcherzyków powietrza, to jej resztki mogą zostać na paznokciu. W takim przypadku płytkę należy zdezynfekować, uzupełnić o kolejną warstwę bazy i pokryć nowym kolorem. 

 

Jak dobrać frezarkę? Kilka praktycznych podpowiedzi 

Skoro wiesz już, jak pracować z frezarką i jak dobrać frezy do skórek i zdejmowania masy, pozostaje pytanie, na jakie urządzenie warto się zdecydować? Jeśli potrzebujesz modelu, który sprawdzi się w użytku domowym, to wystarczy Ci frezarka o mocy 20 W. Jeżeli rozglądasz się za urządzeniem do użytku profesjonalnego, postaw na model o mocy 40-45 W. Zwróć też uwagę na głowicę – powinna wygodnie leżeć w Twojej dłoni. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się frezarki wyposażone w dodatkowe udogodnienia – pełną możliwość regulacji obrotów, pochłaniacz pyłu czy pedał nożny. 

Zdejmowanie hybrydy za pomocą frezarki i korzystanie z frezów do skórek to zabiegi, które mogą naprawdę ułatwić Ci bieżącą pielęgnację paznokci. Jeśli szukasz akcesoriów, które idealnie uzupełnią Twój stylizacyjny niezbędnik, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz między innymi szeroki wybór solidnych frezów, najmodniejszych hybryd, pilników, polerek i profesjonalnych preparatów kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *