Jak używać frezarki do paznokci? Poradnik dla początkujących

Przyspiesza piłowanie, ułatwia matowienie i pozwala skutecznie uporać się z niesfornymi skórkami – frezarka, bo o niej mowa, to wielofunkcyjne urządzenie o naprawdę imponujących możliwościach. Ten niepozorny gadżet, który kojarzony jest głównie z gabinetami kosmetycznymi, znakomicie sprawdzi się również w domowym zaciszu. Jak używać frezarki do paznokci, by ich pielęgnacja była prosta, przyjemna i bezpieczna? Oto krótki poradnik, który nieco przybliży Ci możliwości i obsługę tego praktycznego urządzenia. 

 

Jak działa frezarka do paznokci? 

Zanim przyjrzymy się temu, jak używać frezarki, warto krótko wyjaśnić, jak w zasadzie działa to urządzenie. Jego praca jest stosunkowo prosta. Na głowicy frezarki umieszcza się specjalne, wymienne frezy. Po uruchomieniu urządzenia elementy te zaczynają się szybko obracać, ścierając tym samym krawędź paznokcia, powierzchnię płytki czy skórki. Co ważne, frezy mogą różnić się między sobą w zakresie kształtu, ziarnistości czy materiału, z którego są wykonane. Warto zaznaczyć, że mają też odmienne zastosowania, dlatego konkretny frez dobiera się do typu wykonywanego zabiegu – inny sprawdzi się do matowienia płytki, a inny do opracowywania skórek. 

 

Do czego może przydać Ci się frezarka?

Jak już wspomnieliśmy, frezarka do paznokci jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Do jej najważniejszych zalet zalicza się to, że pozwala zadbać o dłonie i stopy w sposób kompleksowy. Kiedy warto użyć frezarki do paznokci? Oto kilka popularnych zabiegów, które wykonasz za pomocą tego praktycznego urządzenia:

– skrócisz paznokcie i nadasz im pożądany kształt,

– zmatowisz lub wypolerujesz płytkę paznokci – to zabiegi, które zwiększą trwałość Twojego manicure’u,

– skutecznie pozbędziesz się skórek i wygładzisz delikatne okolice paznokci,

– ściągniesz manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy,

– pozbędziesz się pozostałości po trwałych stylizacjach, np. żelowych,

– usuniesz zgrubienia, nagniotki i odciski na stopach.

 

Jak używać frezarki do paznokci? Najważniejsze zasady, które musisz znać

Choć obsługa frezarki nie jest trudna, to pamiętaj, że należy używać jej zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Nieumiejętne korzystanie z urządzenia nie tylko nie zapewni pożądanego efektu estetycznego, ale może nawet uszkodzić paznokcie! Poniżej zabraliśmy najważniejsze zalecenia, które musisz znać, zanim uruchomisz frezarkę. 

 

1. Dobierz odpowiednie frezy 

W używaniu frezarki do paznokci kluczową rolę odgrywają frezy. To bardzo ważne, by były one odpowiednio dopasowane do zabiegu, który chcesz wykonać. Poszczególne typy nakładek mają różną ziarnistość – zwaną również gradacją. Znajdziesz wśród nich zarówno frezy delikatne, jak i te naprawdę ostre. Nieprawidłowe dopasowanie frezów to prosta droga do tego, by zepsuć manicure, uszkodzić płytkę lub zranić skórę. 

 

2. Ustaw optymalne obroty 

Większość frezarek wyposażona jest w specjalne pokrętła, za pomocą których ustawia się obroty pracy urządzenia. To ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Jak używać frezarki, by odpowiednio dopasować obroty do pracy? W tej kwestii warto trochę poeksperymentować – pamiętaj jednak, by cały czas kontrolować głębokość i szybkość ścierania. Co istotne, osobom początkującym zwykle nie zaleca się ustawiania najwyższych obrotów urządzenia, ponieważ zbyt szybka jego praca utrudnia bieżącą kontrolę stanu płytki. 

 

3. Pracuj ostrożnie i uważaj na nacisk

Podczas używania frezarki zwróć uwagę także na to, czy nie naciskasz nią zbyt mocno na opracowywaną powierzchnię. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duży nacisk na płytkę paznokcia może skończyć się powstaniem niepożądanych dołków i nierówności. Co więcej, nieostrożna praca może spowodować bolesne skaleczenia i uszkodzenia płytki.

 

4. Pilnuj ustawienia frezu i nie trzymaj go długo w jednym miejscu 

Podczas używania frezarki do paznokci problemem może okazać się nie tylko mocny nacisk, ale i ustawienie frezu. Jeśli ścierasz płytkę lub skórki, to pamiętaj, by nie trzymać pracującej nakładki zbyt długo w jednym miejscu. Chwila nieuwagi może skończyć się nierównościami lub skaleczeniami. 

 

5. Kontroluj kształt 

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych kroków w stylizacji paznokci jest nadanie im odpowiedniego kształtu. Bez względu na to, czy pracujesz na płytce naturalnej, czy przedłużanej, krótkiej czy długiej, kształty te powinny być równe i precyzyjnie wykonane. Jak używać frezarki do paznokci, by uporać się z tym wyzwaniem? Podczas pracy na bieżąco kontroluj kształt i uważaj, by za bardzo nie spiłować płytki. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w obsłudze frezarki, pracuj powoli i dokładnie. 

 

6. Unikaj pośpiechu 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z używaniem frezarki do paznokci, to kieruj się prostą zasadą – lepiej pracować za wolno niż za szybko. Pośpiech prowadzi zwykle do błędów, które wyraźnie odbijają się na końcowym wyglądzie stylizacji. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza i z czasem tempo Twojej pracy z pewnością się poprawi. 

 

7. Nie zapomnij o dezynfekcji 

Po każdym użyciu frezarki do paznokci frezy powinny zostać oczyszczone z pyłu i zdezynfekowane. To istotne zalecenie, które obowiązuje również wtedy, gdy z urządzenia korzysta tylko jedna osoba. 

 

8. Odpowiednio dbaj o frezarkę 

Jeśli chcesz, by urządzenie służyło Ci długo i bezproblemowo, zadbaj o jego prawidłową pielęgnację i przechowywanie. Po użyciu frezarki do paznokci poczekaj, aż urządzenie ostygnie i schowaj je do pudełka. 

 

9. Stosuj się do zaleceń producenta

Szczegółowe informacje o tym, jak używać frezarki, znajdziesz w instrukcji. Pamiętaj, że z zaleceniami producenta warto zapoznać się choćby dlatego, że frezarka frezarce nierówna. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, które mogą różnić się w zakresie parametrów czy sposobu obsługi. 

 

Jak używać frezarki do usunięcia lakieru hybrydowego lub żelu? 

Frezarka doskonale sprawdza się w usuwaniu z paznokci żeli oraz lakierów hybrydowych. Co istotne, pozwala pozbyć się starej stylizacji w sposób naprawdę szybki i prosty. Jak używać frezarki, by sprawnie poradzić sobie z takim wyzwaniem? 

Zacznij od dopasowania odpowiednich frezów. Do ściągania materiału z płytki poleca się frezy karbidowe lub ceramiczne – najlepiej te o kształcie stożka lub walca. Po dobraniu frezów zwróć uwagę na obroty, które powinny być ustawione w odwrotnym kierunku do ruchu Twojej dłoni. Przed użyciem frezarki ustaw również jej prędkość – powinna wynosić około 20-25 tysięcy obrotów na minutę. 

Sama obsługa frezarki podczas usuwania żelu lub hybrydy nie jest specjalnie skomplikowana. Ścieraj materiał delikatnie za pomocą szybkich i krótkich ruchów. Pamiętaj, by nie przyciskać frezów do płytki zbyt mocno. Po usunięciu materiału z paznokcia warto wyrównać jego powierzchnię za pomocą polerki. 

 

Jak używać frezarki do usuwania skórek? 

Użycie frezarki pozwala w naprawdę prosty sposób uporać się z problemem skórek. Jak wykonać zabieg, który zapewni paznokciom estetyczną oprawę? Zacznij od odsunięcia skórek z płytki za pomocą patyczka lub kopytka. Wybierz frez w kształcie stożka i ustaw obroty frezarki na około 10 tysięcy na minutę. Za pomocą lekkich, krótkich ruchów przygotuj okolice wałów okołopaznokciowych, oczyszczając płytkę aż po skórki. Na koniec możesz dodatkowo wygładzić skórki specjalnym frezem kulowym. 

 

Kiedy nie należy używać frezarki do paznokci? Najważniejsze przeciwwskazania

Choć używanie frezarki do paznokci znacznie ułatwia bieżącą pielęgnację dłoni i stóp, to niestety istnieją przypadki, w których nie można korzystać z tego urządzenia. Do podstawowych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim: 

– grzybicę paznokci lub stóp, 

– łuszczycę, 

– stany zapalne lub odczyny alergiczne w okolicy zabiegu,

– rany oraz blizny zlokalizowane w okolicy opracowywanej powierzchni.

 

Frezarka do paznokci – jaką wybrać? 

Skoro wiesz już, jak używać frezarki do paznokci, pozostaje pytanie, na jakie urządzenie warto się zdecydować? Jednym z najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. Przyjmuje się, że do użytku domowego wystarczy 20 W, z kolei do prac profesjonalnych poleca się frezarki o mocy 40-45 W. Wybierając urządzenie, warto wziąć pod uwagę również kształt jego głowicy – powinna ona dobrze leżeć w dłoni. 

Zdarza się, że dostępne na rynku urządzenia wyposażone są również w dodatkowe elementy, które ułatwiają używanie frezarki. Zalicza się do nich np. pochłaniacze pyłu oraz pedały nożne. 

 

Co z frezami? Garść praktycznych informacji 

Podstawą używania frezarki są oczywiście frezy. Zgodnie z opiniami profesjonalnych stylistek warto mieć ich przynajmniej kilka. Nakładki powinny mieć różne kształty i rozmiary, dzięki czemu będzie Ci łatwiej dopasować je do wykonywanego zabiegu. W stylizacji paznokci najczęściej stosuje się frezy w kształcie walców i stożków. Popularne są również wspomniane już frezy kulowe. Co ważne, wybierając nakładki, zwróć też uwagę na materiał, z którego są wykonane. Do najpopularniejszych typów frezów zalicza się np.:

frezy diamentowe – to nakładki, które sprawdzą się do usuwania żelu, akrylu i hybrydy; bywają pomocne również w usuwaniu skórek, szlifowaniu płytki oraz czyszczeniu paznokci od dołu; 

frezy karbidowe, zwane również frezami z węglika spiekanego – doskonale sprawdzą się zarówno w pracy na sucho, jak i na mokro; pozwolą Ci usunąć żel i hybrydę, pomogą w usunięciu skórek, świetnie poradzą sobie również ze ścieraniem grubych paznokci u nóg; 

frezy ceramiczne – wytrzymałe nakładki, które pozwolą nadać paznokciom piękny kształt i pomogą w usunięciu skórek; sprawdzą się również w usuwaniu manicure’u żelowego, akrylowego i hybrydowego; 

frezy papierowe – jednorazowe frezy umieszczane na specjalnych frezach nośnych; pomocne w usuwaniu zrogowaciałego naskórka oraz w obróbce żelu i hybrydy.

Jak widzisz, używanie frezarki do paznokci wcale nie jest trudne i choć wymaga nieco wprawy, to znacznie usprawnia bieżącą pielęgnację dłoni oraz stóp. Jeśli rozglądasz się za akcesoriami, które pomogą Ci w tworzeniu efektownych stylizacji paznokci, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie między innymi solidne frezy, profesjonalne preparaty kosmetyczne, modne lakiery hybrydowe i mocne żele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *