Jak dbać o paznokcie? Koniecznie sprawdź, co możesz zrobić w domu!

Zadbane dłonie to za mało, byś mogła czuć się pewnie w każdej sytuacji. Konieczna jest także prawidłowa pielęgnacja paznokci. Odpowiednio nawilżona płytka charakteryzuje się naturalnym połyskiem i sprawia, że nawet gdy zapomnisz o lakierze, czujesz się kobieco. Zatem, jak dbać o paznokcie i jakie czynności pielęgnacyjne warto powtarzać systematycznie? Koniecznie sprawdź i zacznij robić to, czego dotychczas nie robiłaś! 

Co szkodzi paznokciom?

Wydaje Ci się, że nie robisz nic, co mogłoby bezpośrednio zaszkodzić Twoim paznokciom? Niestety, jesteś w błędzie. Okazuje się, że paznokcie każdego dnia narażone są nie tylko na urazy mechaniczne, ale także szkodliwe działanie detergentów. Jeśli dołożymy do tego niewłaściwą dietę i niedostateczne nawodnienie organizmu, zbyt rzadki manicure, niewłaściwe usuwanie skórek i piłowanie płytki oraz naturalne skłonności do łamania się paznokcia, otrzymamy gotowy przepis na nieestetyczną płytkę. Jak poradzić sobie z takim problemem i jak dbać o paznokcie, by odnieść sukces w tej nierównej walce? 

Poznaj bliżej łamliwe paznokcie (prawdziwą zmorę wielu kobiet!) i dowiedz się nie tylko jak o nie dbać, ale także jak chronić je przed urazami. 

Łamliwe paznokcie pod lupą 

Łamliwość paznokci to poważny problem. Zdarza się, że jest uwarunkowana genetycznie, jednak w zdecydowanej większości przypadków stanowi konsekwencję nieprawidłowej pielęgnacji płytki. Co je charakteryzuje? 

– bywają ukruszone i nieestetycznie rozdwojone, mają nieregularny kształt, a brzegi są poszarpane;

– niekoniecznie są cienkie i „przezroczyste”. Zdarza się, że łamią się także paznokcie o zdrowym wyglądzie i mocnej płytce. Najczęściej jest to spowodowane używaniem silnych detergentów, bez rękawiczek;

Jeśli w Twojej rodzinie nikt nie zmagał się z problemem łamliwych paznokci, warto przyglądnąć się swojej diecie i zabiegom pielęgnacyjnym, które powtarzasz regularnie (lub nie). Łamaniu się paznokci i rozdwajaniu się płytki sprzyjają:

– niewłaściwa dieta, a zwłaszcza uboga w cynk, żelazo i witaminy z grupy B;

– nieodpowiednie nawilżenie także skóry dłoni;

– suche powietrze lub zimny wiatr, a także – niskie temperatury;

– korzystanie z detergentów, w tym środków czystości bez używania rękawiczek;

– nieumiejętnie przeprowadzony manicure;

Zatem, co możesz zrobić dla swoich dłoni? Jak wzmocnić płytkę i jak dbać o paznokcie? Poniżej znajdziesz szereg praktyk, które warto wprowadzić w życie! 

Jak dbać o paznokcie? Koniecznie stosuj te zasady!

Poprawa kondycji paznokci może wydawać się zadaniem trudnym do zrealizowania. Na szczęście, mając odpowiednią wiedzę, szybko osiągniesz zamierzone rezultaty. Co możesz zrobić, by cieszyć się piękną, czyli zdrową i odpowiednio nawilżoną płytką? 

Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu

Dieta, która będzie sprzyjała trosce o paznokcie, powinna być bogata w cynk, żelazo i witaminy A, E oraz te z grupy B. Warto, by w Twoim nowym menu pojawiły się produkty zawierające fosfor i magnez. Niezbędne będzie także odpowiednie nawodnienie organizmu. Wystarczy systematyczność, by zaobserwować pozytywne zmiany. Skóra dłoni stanie się gładka, a płytka – mocna i błyszcząca. 

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie kosmetyczki

Trudno w to uwierzyć, ale także zabiegi mające na celu poprawę wyglądu paznokcia mogą sprawić, że ten stanie się łamliwy. Wszystko przez złe nawyki i nieprawidłowe używanie akcesoriów i narzędzi kosmetycznych. Jak dbać o paznokcie podczas pielęgnacji? 

– wybieraj kosmetyki i akcesoria wyłącznie najwyższej jakości. Wybieraj szklane i papierowe pilniki, zdecydowanie unikaj tych metalowych;

– pamiętaj, by piłować paznokcie tylko w jedną stronę;

– regularnie korzystaj z odżywek i preparatów regenerujących, warto także sięgać po kremy nawilżające i jednocześnie wzmacniające płytkę.

Przygotuj się do wykonywania prac domowych 

Unikaj długotrwałego moczenia paznokci, a podczas prac w domu korzystaj z rękawiczek. Dzięki nim zabezpieczysz płytkę przed szkodliwym działaniem detergentów. Jeżeli możesz, zastąp szkodliwe dla rąk i paznokci detergenty, domowymi mieszankami czyszczącymi. 

Jak zabezpieczyć paznokcie przed urazami?

Jeśli zmagasz się z problemem łamliwych paznokci, warto zabezpieczyć je przed urazami. Możesz to zrobić, decydując się na manicure hybrydowy, żelowy lub inny, polegający na malowaniu paznokci preparatem utwardzanym w lampie UV/LED. Wbrew krzywdzącej opinii taki rodzaj zdobienia płytki nie niszczy jej. Przeciwnie – pomaga paznokciom swobodnie rosnąć, a Tobie cieszyć się pięknymi dłońmi! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *