Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Co warto wiedzieć? Sprawdź!

Lubisz dbać o swoje paznokcie? Robisz często hybrydy? Tego typu manicure jest bardzo efektowny. Jednak przez niego nie jesteś w stanie obserwować sygnałów, które daje Ci Twoje ciało. Na paznokciach mogą pojawiać się różne objawy, które świadczą o rozmaitych przypadłościach. Warto, byś między wizytami u kosmetyczki kontrolowała ich stan. Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Jakie choroby można z nich wyczytać? Sprawdź to!

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki pojawiające się na płytce paznokcia mogą świadczyć o wielu większych lub mniejszych problemach. Wszystko zależy od tego, czy występują na jednym, czy na wszystkich paznokciach. Ważna jest również ich wielkość oraz kształty. Zjawisko pojawiania się takich plamek nazywane jest leukonychią. Jego przyczyn może być bardzo wiele. Od czego zależą więc defekty paznokcia?

Niedobory mikroelementów

Najpopularniejszą przyczyną powstawania leukonychii są niedobory mikroelementów w Twoim organizmie. Białe plamki na paznokciach możesz traktować jako sygnał, że w Twojej diecie brakuje wapnia, cynku, żelaza lub witamin z grupy B. Tej przyczynie często towarzyszą inne objawy. Jeżeli zauważyłaś, że ostatnio tracisz więcej włosów lub masz osłabioną odporność, to może być potwierdzenie takiej diagnozy. Aby poradzić sobie z tą przypadłością, włącz do swoich posiłków np. jarmuż, natkę pietruszki, wątróbkę, ryby lub wszelakiej maści orzechy. Taka zmiana zdecydowanie będzie dobra dla Twojego samopoczucia.

Mikrourazy

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Dość prostą i prozaiczną przyczyną może być wystąpienie niewielkich urazów. Czasami nawet możesz ich nie pamiętać. Takie zjawisko nazywane jest pseudoleukonychnią. Białe kreski powstają przez uraz łożyska paznokcia. Bezpośrednie lekkie uderzenia, czy przytrzaśnięcie palca to nie jedyne możliwe jej źródła. Wystarczy również zdejmowanie tipsów lub nieumiejętnie wykonane zabiegi kosmetyczne. Nawet lakiery lub odżywki do paznokci, które mają zły skład, mogą spowodować taki efekt. Dlatego lepiej nie ryzykuj i zainwestuj w akcesoria z wyższej półki cenowej.

Różne rodzaje grzybicy

Białe przebarwienia na paznokciach mogą także świadczyć o rozwijającej się infekcji grzybiczej. Niektóre jej odmiany mogą dać taki efekt. Jeżeli masz podejrzenie, że to może być grzybica, udaj się od razu do lekarza. Szybko podane leki wstrzymają rozwój choroby i objawy ustąpią. W przypadku, gdy grzybica będzie się rozwijać, może Ci nawet grozić tzw. onycholiza paznokcia. Jest to odklejenie się paznokcia od łożyska. Leczenie grzybicy może długo trwać. Pamiętaj, aby na ten czas całkowicie zrezygnować ze stylizacji paznokci. Nie warto obciążać ich chemią jeszcze bardziej. Ponadto lakier uniemożliwiłby obserwację, czy nie pojawiają się nowe objawy.

Paznokcie Muehrckego

Bardzo specyficznie objawiają się tzw. paznokcie Muehrckiego. Na paznokciach pojawiają się równoległe do siebie paski. Pozostają one stale w tym samym miejscu, niezależnie od wzrostu paznokcia. Taki symptom łączony jest ze zbyt niskim poziomem albumin w osoczu. Charakterystyczne jest to dla osób po chemioterapii albo niedożywionych. Występują również przy chorobach wątroby i nerek.

Objawy poważniejszych chorób

Czy białe plamki na paznokciach rąk i nóg mogą oznaczać coś więcej? Niestety tak. Ich obecność może być objawem całkiem poważnych schorzeń. Zmiany pojawiające się na płytce paznokcia mogą świadczyć o problemach z nerkami lub wątrobą. Plamki, które wytwarzane są przez macierz paznokcia, mogą być powiązane z wrzodami żołądka, niedoczynnością przytarczyc albo kamicą żółciową. Innymi chorobami, które mogą się manifestować w taki sposób, jest anemia, gruźlica, a nawet zatrucie metalami ciężkimi. Jeżeli Twoje przebarwienia będą Cię niepokoić, nie szukaj diagnozy na własną rękę. Udaj się do specjalisty! Lekarz pierwszego kontaktu na pewno Ci doradzi i przepisze odpowiednie leki lub zleci badania. Może Cię także wysłać do dermatologa. Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie. Najpiękniejsze paznokcie to zdrowe paznokcie!

Jak sobie radzić z białymi plamkami na paznokciach?

Skoro wiesz już, co mogą oznaczać białe plamki pojawiające się na paznokciach, to jak się ich pozbyć? Tak, jak radziliśmy wyżej, koniecznie udaj się do lekarza. Takiego problemu nie leczy się objawowo, ale trzeba zidentyfikować jego przyczynę. Odpowiednie badania dadzą Ci jasno do zrozumienia co robić. Dowiesz się, czy należy zacząć się leczyć, czy po prostu uzupełnić niedobory mikroelementów. Jeżeli białe plamki powstały w wyniku urazów bądź nieudanych zabiegów kosmetycznych, jedynym, co Ci może pomóc, będzie czas. Wystarczy, abyś poczekała, aż paznokcie na tyle odrosną, aż plamki same zejdą. W przypadku, gdy problem nie jest poważny, możesz sobie pozwolić na zamaskowanie plamek lakierem do paznokci. Jednak, gdy wdrażasz przy pomocy lekarza leczenie, nigdy nie stylizuj paznokci! Istnieje ryzyko, że wtedy pominiesz inne objawy i nie będziesz wiedziała, czy choroba postępuje, czy leczenie działa.

Czy można zapobiegać powstawaniu białych plamek na paznokciach?

Oczywiście możesz stosować różne profilaktyczne metody, aby uniknąć białych plamek na swoich paznokciach. Jeżeli powstają one przez urazy mechaniczne, warto, byś zastanowiła się nad skróceniem paznokci. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzeń. Zadbaj także, aby manicure, który wykonujesz, był robiony z łagodnie i z wyczuciem. Dbaj też oczywiście o codzienną dawkę nawilżenia i higieny dla Twoich dłoni. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do piękna! W przypadku, gdy za plamki odpowiedzialne były niedobory mikroelementów, koniecznie wzbogać w nie swoją dietę. I to nie tylko na kilka dni, aż ustąpią objawy. Najlepiej, abyś systematycznie dostarczała swojemu organizmowi to, co niezbędne. Tu nie tylko chodzi o piękne paznokcie, ale przede wszystkim o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie! Możesz także postawić na odpowiednie suplementy diety. Jednak koniecznie zapoznaj się z ulotką o ich stosowaniu. Przedawkowanie takich substancji może źle oddziaływać na Twój organizm. Najlepiej, by konsultować takie wybory z lekarzem lub dietetykiem. Gdy plamki pojawiają się jako objaw poważniejszych chorób, warto, byś co pół roku robiła kontrolnie morfologię i inne badania. Nikomu to nie zaszkodzi, a warto monitorować stan swojego zdrowia.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Spektrum ewentualnych chorób lub uszkodzeń jest niezwykle szerokie. Może to być nic nieznaczący uraz albo symptom jakiegoś schorzenia. W przypadku, gdy taki stan Cię niepokoi koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zadbaj także o odpowiednią pielęgnację i odżywienie swoich dłoni. Wspaniałe kosmetyki, którymi możesz wykonać w pełni profesjonalny i bezpieczny manicure, znajdziesz w sklepie Nails. Wybierz to, co najlepsze dla Twoich dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *